Zwalczanie os

Pojawienie się os na naszym niebie świadczy o tym, że zima już na stałe zniknęła z naszego krajobrazu, a teraz czas na ciepłą i przyjemną wiosnę oraz lato. Osy to małe, bardzo pożyteczne owady, które nie niepokojone przez nikogo potrafią zdziałać dużo dobrego dla naszej przyrody, jak również i dla nas samych. Niestety nie wszyscy podzielają taką opinię i często niezbędne staje się usunięcie gniazda os.

Osoby, które są uczulone na jad os powinny szczególnie uważać, ponieważ użądlenie kilku, a nawet kilkunastu os może się dla nich źle skończyć. Grupą najbardziej narażoną na nieprzyjemne, a nawet zagrażające życiu powikłania są oczywiście dzieci, które niejednokrotnie w sposób całkowicie nieświadomy mogą sprowokować atak ze strony os. Samą zabawą w pobliżu gniazda, krzykami, gwałtownymi (dla os) ruchami mogą je rozdrażnić.

Dlaczego osy atakują? Osy nie są z natury agresywne. Ich agresja zwiększa się wraz ze wzrostem liczebności oraz wraz ze wzrostem temperatury. Im więcej ludzi oraz os, tym większe prawdopodobieństwo ataku.

Ugryzienie osy, co dalej? Większość osób po użądleniu nie odczuwa żadnych skutków ubocznych, poza delikatnym swędzeniem i zaczerwienieniem. Niestety ta część społeczeństwa, która jest uczulona na jad os, może mieć poważne problemy zagrażające ich zdrowiu, a nawet życiu. W wyniku ugryzienia może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i śmierci.

Zwalczanie os w Krakowie i usuwanie gniazd os

Jak zwalczyć osy? Należy wezwać profesjonalną firmę zajmująca się DDD, a dokładniej zwalczeniem os oraz usuwaniem gniazd os oraz innych owadów np. szerszeni. Nie próbować usuwać gniazda os samodzielnie, bo może to spowodować ich rozdrażnienie oraz atak z ich strony. Jeśli osy nie przeszkadzają w normalnej egzystencji, najlepiej gniazdo zostawić samo sobie i poczekać do jesieni i dopiero wtedy samodzielnie usunąć puste gniazdo.