Zwalczanie mrówek

Mrówka – mały owad, znany i spotykany na całym świecie, w Polsce występujący w ponad 100 gatunkach, z których jeden znajduje się pod ochroną.
Jeśli w naszym ogrodzie pojawiły się mrówki, warto zastanowić się czy decydujemy się na zwalczanie mrówek, czy też zostawiamy je w spokoju. Jeśli chcemy się pozbyć nieproszonych gości, to jakie kroki podjąć? I czy ta mała mrówka, z którą obcujemy i którą widujemy w swoim sąsiedztwie codziennie może być groźna?

Mrówka - zwalczanie mrówek

Mrówki – mali pomocnicy

Niestety odpowiedź na pytanie, czy mrówki są groźne nie jest prosta. Z jednej strony mrówki nie są problemem i nie są szkodnikiem tak, jak inne gryzonie, które możemy spotkać w swoim najbliższym otoczeniu, a mogą być wręcz pożyteczne, ale z drugiej kto miał w swoim ogrodzie gniazdo mrówek ten wie, że nie będzie z tego niczego dobrego (z obserwacji podpowiemy, że mrówki odpowiadają za większą liczbę szkód niż nam się początkowo wydaje).
Co mrówki mogą zrobić dla nas dobrego:

  • oczyszczają ogród z resztek roślinnych i zwierzęcych;
  • zjadają larwy muchówek, które niszczą nasze rośliny;
  • poprawiają strukturę gleby – drążąc tunele napowietrzają i spulchniają ziemię, a ich odchody ją użyźniają;
    ich obecność może nas naprowadzić na mszyce, które trudno wypatrzyć na zielonych częściach roślin.

Mrówka – szkodnik

Z drugiej strony, to co dobre w mrówkach i ich działaniu może mieć jednocześnie negatywne skutki, jeśli bierzemy pod uwagę czas działania szkodników. Spulchniają ziemię, ale jednocześnie ją osuszają. Naprowadzają nas na mszyce, ale same się nimi opiekują i niejako przyczyniają się do strat spowodowanych przez nie. Dodajmy jeszcze zniszczenia w drewnie, roślinach (ich korzeniach i młodych częściach roślin), bolesne i piekące ukąszenia oraz nieustanny pochód w kierunku pozostawionej żywności (zwłaszcza słodkiej) i będziemy już mieli pełny obraz.

Mrówki i mszyce

Jak pozbyć się mrówek?

Decydując się na zwalczanie mrówek w ogrodzie trzeba wiedzieć, iż jest kilka sposobów na pozbycie się uciążliwego towarzystwa. Można zadziałać odstraszająco, wykorzystać preparaty naturalne lub zatrudnić firmę DDD, która zastosuje preparaty chemiczne likwidujące problem (to rozwiązanie zalecamy, ponieważ tylko w przypadku zatrudnienia profesjonalistów mają Państwo pewność sukcesu i zwalczenia mrówek w ogrodzie).

Zwalczanie mrówek w Krakowie i okolicach – zapraszamy