Ozonowanie budynków użyteczności publicznej

Ozon to odmiana alotropowa tlenu. Tlen, którym oddychamy i który jest podstawowym składnikiem powietrza, jest zbudowany z dwóch atomów tlenu (O2), natomiast ozon ma trzy atomy tlenu (O3). Ten trzeci atom tlenu sprawia, iż ozon ma silne właściwości aseptyczne.
Te jego właściwości i niezwykłą zdolność do neutralizacji szeroko pojętych zarazków ludzie wykorzystują do dezynfekcji pomieszczeń lub przedmiotów w domach oraz w przestrzeni publicznej. Dodatkowo poza zabijaniem wirusów, grzybów, alergenów i bakterii ozon neutralizuje brzydkie zapachy, a pomieszczenie po zabiegu ozonowania należy tylko przewietrzyć i można wrócić do normalnego użytkowania.

Dlaczego ozonowanie jest najlepszą metodą dezynfekcji dużych powierzchni?

Odpowiadając w jednym zdaniu na tak postawione pytanie można powiedzieć, że dzięki swoim właściwościom, czyli formie gazowej ozon dociera wszędzie. I ta właściwość w przypadku dezynfekcji pomieszczeń użyteczności publicznej takich jak przychodnie, szpitale, przedszkola, szkoły, czy urzędy sprawia, że ozonowanie budynków użyteczności publicznej jest chętnie stosowane jako najlepsza metoda dezynfekująca, bakteriobójcza i grzybobójcza. Poza dezynfekowaniem wnętrza, ozon działa kompleksowo także na ściany, podłogi, sufity, jak również na wszystkie przedmioty, sprzęty znajdujące się w pomieszczeniu poddanemu zabiegowi. Jako gaz dociera w najmniejsze zakamarki dając pewność skutecznej dezynfekcji. W przypadku pomieszczeń typu gabinety medyczne, sale szpitalne daje lepsze rezultaty niż dezynfekcja poprzez przecieranie. Dodatkowo czas wyłączenia z używania pomieszczenia po zabiegu ozonowania jest krótszy niż np. w przypadku zamgławiania.
Ozonowanie budynków użyteczności publicznej Kraków

Jakie zanieczyszczenia usuwa ozon?

Ozon neutralizuje bakterie, wirusy, grzyby, roztocza, pleśnie, ich przetrwalniki, nieprzyjemne zapachy, a także alergeny. Dzięki swojemu działaniu jest wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Chętnie sięga po niego przemysł spożywczy, zakłady produkcyjne, nadzorcy budynków użyteczności publicznej, a także służba zdrowia. W mniejszej skali z ozonowania korzysta się do dezynfekcji klimatyzacji w samochodzie, a także do usuwania skutków zalań pomieszczeń, które poddane były długotrwałemu działaniu wilgoci.

Jakie wnętrza można poddać ozonowaniu?

  • pomieszczenia przemysłowe i magazynowe (hale magazynowe, zakłady produkcyjne, magazyny);
  • pomieszczenia związane z produktami spożywczymi(magazyny, zakłady produkcyjne);
  • pomieszczenia związane z hodowlą zwierząt;
  • gabinety medyczne i szpitale (przychodnie, gabinety lekarskie, sale zabiegowe);
  • gabinety kosmetyczne, fryzjerskie i salony SPA;
  • siłownie, sale treningowe, sale fitness;
  • szatnie;
  • pokoje hotelowe, korytarze;
  • bary i restauracje;
  • domy i mieszkania prywatne.