Ugryzienie pluskwy

Ugryzienie pluskwy objawy

Dlaczego pluskwa jest dla nas tak uciążliwa? Jednym z głównych powodów jej uciążliwości są ukąszenia, ukłucia na skórze, zaczerwienienie oraz świąd, który powoduje duży dyskomfort, a niejednokrotnie kończy się wizytą u lekarza.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy

Ugryzienie pluskwy
Nasze zaniepokojenie będzie większe jeśli ugryzienia będą dotyczyć dzieci, u których często zaczerwienienie pojawia się dopiero po intensywnym drapaniu. W internecie możemy znaleźć bardzo dużo metod zwalczania swędzenia spowodowanego ugryzieniem pluskwy domowej, od farmakologicznych tj. Fenistil, po te bardziej tradycyjne lub ludowe, jak cebula lub czosnek.

Indywidualna reakcja na ugryzienie pluskwy może być różna:

  • bez widocznego efektu ( około 20-70 % ) do małych plamek
  • plamek większych rozmiarów i powstawania pęcherzy wraz z intensywnym świądem, który może trwać kilka dni
  • krwotok na skutek wielu ugryzień w jednym miejscu może wystąpić z powodu uwalniania leków przeciwzakrzepowych w ślinie

Objawy mogą pojawiać się dopiero kilka dni po wystąpieniu ugryzienia co utrudnia wykrycie pluskwy. Powyższe reakcje często stają się bardziej intensywne po wielu ukąszeniach z powodu ewentualnego uczulenia na substancje znajdujące się w ślinie pluskwy. Reakcja skórna występuje zwykle w obszarze ugryzień, które znajdują się najczęściej na ramionach, plecach i nogach ( najłatwiej dostępne w trakcie nocnych łowów pluskwy)
Poważne epidemie i przewlekłe ataki mogą powodować niepokój, stres,bezsenność i powodować narastanie fobii.

Komplikacje po ugryzieniu pluskwy

Po każdym ukąszeniu pluskwy mogą wystąpić komplikacje dlatego jeśli ukąszeń jest dużo warto udać się do lekarza i je pokazać .Wiele ugryzień może wywołać anemię oraz bakteryjne infekcje skóry. Nie ma dowodów na to, że pluskwy przekazują choroby zakaźne, jednak samo ugryzienie może być bolesne, co skutkuje zaburzeniami snu i gorszą wydajnością w pracy .

Jak pozbyć się pluskiew

Aby nie narażać się na bolące i mało estetyczne ugryzienie pluskwy warto zwalczyć uciążliwego owada w środowisku w którym przebywa, co niestety nie jest prostym zadaniem, przede wszystkim ze względu na jego odporność na domowe sposoby. Dlatego polecamy wezwać profesjonalistów od zwalczania pluskiew.